Laparoskopie

Kromě běžných chirurgických metod, jsme nyní nově začali na naší klinice využívat pro celou řadu operací laparoskopii, která výrazně snižuje bolestivost zákroku a rovněž velmi urychluje pooperační hojení. Výhody laparoskopických operací jsou běžně využívány u lidí již řadu let,ale ve veterinární medicíně se tato metoda začala rozšiřovat teprve nedávno. Jsme velmi rádi, že Vám nyní můžeme tuto možnost využít šetrnější operační metodu naVeterinární klinice Na Hůrce nabídnout i my, jako jedno z mála pracovišť v České republice.

Při laparoskopických zákrocích se chirurg do dutiny břišní po celou dobu dívá pomocí malé kamery, přičemž s orgány manipulujespeciálními laparoskopickými nástroji. Tento typ chirurgického zákroku vyžaduje pouze velmi malé operační ranky (0,5-2cm), které způsobují mnohem menší poškození operované tkáně. Toto ve svém důsledku je pro operované zvíře mnohem méně bolestivé, operační rány se rychleji hojí a tím se i snižuje pravděpodobnost pooperačních komplikací. Velmi častým využitím této operační metody je laparoskopická kastrace u fen a koček, kde se na základě studií uvádí až o 65% menší bolestivost. Šetrné odstranění vaječníků případně vaječníků a dělohy je na našem pracovišti prováděno speciálním nástrojem, tzv. „harmonickýmskalpelem“. Tento nástroj pracuje na principu ultrazvukového kmitání a dokáže od sebe oddělovat tkáně a zároveň koagulovat (uzavírat) cévy (až do průměru 5 mm). V dutině břišní tak nezůstává žádný chirurgický šicí materiál.

...MÉNĚ BOLESTI,VÍCE RADOSTI ZE ŽIVOTA výhody laparoskopie a miniinvazivníchirurgie

Kromě kastrací laparoskopii využíváme pro celou řadu dalších operací zákroky jako je např. vyjmutí kryptorchidního(nesestouplého) varlete u psů a kocourů, biopsie orgánů dutiny břišní (odběr vzorků pro mikroskopické vyšetření) nebo preventivní gastropexe-tedy fixace žaludku k břišní stěně, která brání jeho přetočení, vyskytujícího se hlavně u psů velkých plemen.

Výhodou laparoskopie je tak jako u lidí, přesné a cílené chirurgické ošetření, maximální vizualizace dutiny břišní, menší bolestivost po zákroku, snížený výskyt infekcí, menší riziko výskytu krvácení, rychlejší rekonvalescence a kratší doba hospitalizace ve srovnání s tradiční metodou provedení kastrace. Svou roli hraje bezesporu i estetické hledisko spojené s malou operační ránou a tudíž i jizvou.Nejčastěji provádíme laparoskopické kastrace, operace močových kamenů, odstraňování ne sestouplých varlat a biopsie.

Flexibilní endoskopie

Naše klinika je vybavena špičkovým digitálními, flexibilními endoskopy, a tak můžeme nabídnout diagnostiku i terapii různých zdravotních problémů. Pravidelně provádíme gastroskopie, kolonoskopie, cystoskopie, tracheoskopiea další.

Thorakoskopie

Provádíme také endoskopické zákroky vdutině hrudní. Jedná se nejčastěji o operace na perikardu (osrdečníku), odebírání vzorků znovotvarů vhrudníku a další.

Miniinvazivníoperace = menší rána = nižší riziko komplikací = menší bolestivost = rychlejší zotavení

Co je to endoskopie?

Endoskopie (minimálně invazivní chirurgie) je technika pro provádění chirurgických zákroků přes přirozené otvory v těle, nebo prostřednictvím jednoho nebo více malých otvorů, spíše než pomocí obvyklých velkých řezů. Endoskop po zavedení do těla zvětšuje obraz na monitoru a umožňuje důkladně vyšetření struktury vnitřních orgánů. Stejným otvorem, nebo prostřednictvím dalších malých řezůse používají i chirurgické nástroje. Pomocí endoskopických zákroků veterináři nabízejí svým pacientům méně bolesti, co nejkratší dobu hojení a méně komplikací. V mnoha případech chirurgické zákroky prováděné endoskopicky umožňují provedení ambulantně, což je méně bolestivá a méně traumatická alternativa jak pro pacienta tak i majitele.

Výhody endoskopie:

  • menší řezy jsou méně bolestivé a snižují dobu rekonvalescence
  • umožňuje vyníkající vizualizaci vnitřních orgánů
  • jednodušší provádění operací znamená i méně komplikací
  • umožňuje u řady operací, aby zákroky mohly být bezpečné provedené pouze ambulantně
  • vizualizace dosažěná touto technikou umožňuje přesné stanovení léčby a dalších postupů

Artroskopie je endoskopie kloubů. Používá se při chronickém kulhání, bolestech kloubů, otocích kloubů, kloubové instabilitě a při abnormálních RTG nálezech na kloubech.

Bronchoskopie je ednoskopie dýchacích cest a plic umožňující a usnadňující důkladné vizuální vyšetření dýchacího traktu, identifikování strukturálních abnormalit, odebírání vzorků chorobných sekretů, nalezení a odstranění cizích těles nebo odebírání vzorků a biopsií.

Cystoskopie je endoskopie močového měchýře pacientů s příznaky chronické infekce, s krví v moči, se stíženým močením, inkontinencí, traumatem, močovými kameny s abnormálním RTG nálezem.

Gastrointestinální endoskopie je endoskopické vyšetření žaludku a střev. Používá se při regurgitaci, dysfagii, nadměrném slinění, nauzei, krvi ve stolici, anorexii, průjmech, ztráty na váze, hledu ve stolici a při namáhavé defakaci. Nejčastěji se používá k získání biopsií a k odstraňování cizích těles.

Gastropexe je preventivní chirurgie u rizikových psů která zabrání torzi žaludku a střev, která je fatální není-li léčena rychle. Aby se zabránilo torzi, žaludek se přišije k břišní stěně. Endoskopie eliminuje otevřenou chirurgii, při které se provede incize asi 6-12 cm. Gastropexie se nejčastěji provádí současně s laparoskopickou kastrací.

Laparoskopie je ednoskopie dutiny břišní. Laparoskopie se nejčastěji používá jako diagnostický nástroj k odebírání biopsií - jater, ledvin a pankreatu. Dále se používá na odstranění nadledvinek, při gastropexii, nápravěkýly a kastraci.

Laparoskopická kastrace je revoluční nová technika pro kastraci fen a koček. Provádí se pomocí jednoho až tří malých otvorů v krajině břišní namísto velkého řezu. Je to méně bolestivá a rychleji se hojící alternativa ke klasické kastraci.

Otoskopie je endoskopie vnějšího a střednícho ucha. Je to jedna z nejčastěji používaných aplikací endoskopie ve veterinární medicíně. Otoskopie umožňuje bezpečné a důkladné čištění ucha za neustálé vizuální kontroly, odstraňování cizích předmětů, odstraňování polypů a odebírání vzorků k diagnostickým účelům.

Rhinoskopie je ednoskopie dutiny nosní. U psů a koček se používá velmi často a to při výtocích z nosu, neprůchodnosti (obstrukci) nosu, chronickém kýchání, krvácení z nosu, bolestivosti nosu, faciální deformaci, těžkém akutním kýchání, reverzním kýchání a při abnormálním RTG nálezu.

Vaginoskopie je endoskopické vyšetřování vaginy. Indikace pro vaginoskopii zahrnuje výtok, krvácení, útvary, trauma, inkontinenci, odstraňování cizích předmětů a při potížích s močením. Dále se používá při transcervikální umělé inseminaci, při potížích při porodu a monitorování cyklu hárání.

Nejnovější aktuality

Volné pracovní místo - veterinární lékařka/lékař

Veterinární klinika Na Hůrce v Praze přijme na HPP do svého týmu veterinární lékařku/lékaře (i budoucího absolventa). Nabízíme zaměstnání na jednom z...

Termíny očkování hlídáme nyní za Vás

Upozornění Vám zašleme formou SMS zprávy týden před termínem...

Zpracování zdravotní zprávy

Vypracování zdravotní zprávy na žádost majitele je nově zpoplatněno 250 Kč. Děkujeme za pochopení. Vaše Veterinární klinika Na Hůrce...

Všechny novinky

Najdete nás

Běhounkova
Praha 5 - Nové Butovice


Telefon

+420 251 614 378


E-mail

vets4pets@seznam.cz