Veterinární stomatologie

Naše stomatologická ordinace je plně vybavena pro veškeré zákroky –jak pro ošetření zubů vašich miláčků, tak i pro jiné zákroky v dutině ústní (odstranění tumorů a tak dále). Všechny zákroky, které to umožňují, provádíme v šetrné inhalační anestezii, pokud je třeba během zákroku často posuzovat skus zubů (ortodontická korekce), pak volíme krátkodobou nitrožilní anestezii. Kvalitní přístrojové vybavení je důležité, protože zkracuje dobu ošetření a tím i dobu anestezie.

Jsme vybaveni stomatologickou jednotkou firmy Endoss pneumatickou turbínkoua mikromotorem s plynule regulovatelnou intenzitou otáček a zpětným chodem (pro endodontická ošetření –výplně zubních kanálků). Součástí je pistole s proudem vzduchu pro sušení, vody, popř. sprejem pro oplach. Tato souprava umožňuje rychlé a přesné leštění, broušení a vrtání zubů, frézování kosti při chirurgických zákrocích a v neposlední řadě opracovávání různých ortodontických aparátů, prostě je prokvalitní práci nezbytná. Stomatologickou jednotku doplňuje moderní ultrazvukový přístroj k čištění zubního kamene Amdent. K rychlému ošetření přispívá také UV lampa k vytvrzování bílých kompozitních výplní.

Ordinace je také vybavena veterinárními kořenovými nástroji v délce 60 mm pro ošetření dlouhých zubních kanálků (např. špičáky velkých plemen psů). Ve stejné délce máme i papírové čípky k sušení kořenového kanálku a gutaperčové čepy k jeho plnění. Samozřejmostí je celá škála dalších kořenových nástrojů a výplňových materiálů.

Nezbytnou pomůckou pro kvalitní stomatologickou péči je intraorálnízubní RTG přístroj, který na rozdíl od běžného rentgenu poskytne detailní obraz kteréhokoli zubu v dutině ústní, dále také detaily kostí horní i spodní čelisti a také nosní dutiny. Jsme vybaveni moderním scannerem digitálních fólií (CR7-VET), který oproti klasickému způsobu vyvolávání má řadu výhod, výrazně urychluje práci a tím zkracuje dobu, po kterou musí být pacient v anestezii.

Veškeré stomatologické ošetření u nás provádí zkušený veterinární lékař-stomatolog.

Fraktury zubů

Stává se poměrně často, že se zvířatům ulomí část zubu. Doposud bylo většinou metodou volby extrakce takto postiženého zubu.Správnou alternativou je ošetření a výplň dřeňového kanálu. Stejně jako u lidí lze takovýto zub i u zvířat zachránit a umožnit jeho správnou funkci bez bolesti. Pokud se jedná o čerstvě zlomený zub (ideální doba pro ošetření je 48 hodin), je možné se pokusit se jej zachránit živý a provést tzv. vitální překrytí pulpy, to znamená že se odstraní jen část pulpy na povrchu a následně se překryje speciální materiálem. Takto ošetřený zub se uzavře kompozitní výplní. Výhodou tohoto postupu je, že se zachová krvenízubu, který zůstává živý a pevnější. Nevýhodou je riziko, že zub může být infikován více a následně dojde k odúmrti dřeně cožvedek dalšímu endodontickému ošetření.


Endodontické ošetření se volí rovnou u starších zlomenin zubů. Je časově i finančně náročnější, ale co se týče úspěšnosti léčby jistější. Ze zubu se nejprve vyjme veškerá odumřelá dřeň a celý kanálek se postupně speciálními nástroji rozšíří a vyčistí, opakovaně se také vyplachuje speciálními roztoky a přípravky. Poté se vysuší a celý vyplní speciálním výplňovým materiálem. Během zákroku se opakovaně zub rentgenuje, pro ověření správného postupu. Takto ošetřený se zub standardně uzavře, nejčastěji kompozitní výplní.


Odstranění zubního kamene ultrazvukem

Již u mladých psů se začíná vytvářet na zubech povlak, ze kterého se po čase vyvine zubní kámen. U malých plemen psů to může nastat již během prvního roku života. Kromě negativního účinku na dutinu ústní pronikají výše zmíněné bakterie zanícenou dásní do krevního oběhu a mohou způsobit závažná onemocnění srdce, jater či ledvin!!

To je možné provést mechanicky nebou ltrazvukem. Pokud se zubní kámen již vytvořil, je třeba jej odstranit. Odstranění zubního kamene ultrazvukem jemnohem šetrnější pro dásně i zubní sklovinu. Na našem pracovišti navíc provádíme, po odstranění zubního kamene ultrazvukem, zaleštění zubů(polishing) které chrání sklovinu a předchází další tvorbě zubního kamene. Jestliže zjistíme po odstranění zubního kamene zubní kaz provádíme plombování zubů pomocí různých materiálů.

Má-li Váš pes nebo kočka problém se zuby, neváhejte nám zavolat a domluvit si termín vyšetření

Nejnovější aktuality

Volné pracovní místo - veterinární lékařka/lékař

Veterinární klinika Na Hůrce v Praze přijme na HPP do svého týmu veterinární lékařku/lékaře (i budoucího absolventa). Nabízíme zaměstnání na jednom z...

Termíny očkování hlídáme nyní za Vás

Upozornění Vám zašleme formou SMS zprávy týden před termínem...

Zpracování zdravotní zprávy

Vypracování zdravotní zprávy na žádost majitele je nově zpoplatněno 250 Kč. Děkujeme za pochopení. Vaše Veterinární klinika Na Hůrce...

Všechny novinky

Najdete nás

Běhounkova
Praha 5 - Nové Butovice


Telefon

+420 251 614 378


E-mail

vets4pets@seznam.cz