Virus kočičí leukémie (FeLV)
Virus kočičí leukémie (FeLV) je pravděpodobně nejdůležitějším virem, který se vyskytuje u koček. Přibližně u jedné ze tří koček které s virem přijdou do styku se vyvine infekční onemocnění, které téměř vždy končí smrtí. Kočičí leukémie má mnoho příznaků. Oslabení imunitního systému způsobuje, že kočky jsou pak náchylnější i k jiným infekčním chorobám. Účinek viru na imunitní systém je podobný tomu, který má AIDS u lidí. Virus kočičí leukémie postihuje pouze kočky a není přenosný na člověka a na jiné druhy zvířat, např. psy.
Jak se nákaza přenáší ?
U infikovaných koček se virus kočičí leukémie nachází v jejich tělních tekutinách, nejčastěji ve slinách. Nákaza se šíří tím, když kočky žerou ze stejné misky, používají stejnou toaletní misku, při kýchání, při kousnutí a při vzájemném čištění K nakažení může dojít i při pohlavním styku, přes placentu, nebo při kojení koťat mlékem od nakažené matky.
Nakazí se moje kočka virem FeLV ?
Asi jedna ze 100 koček je stálým nositelem aktivního viru (tzv. bacilonosič). Při soužití několika koček společně pod jednou střechou, pravděpodobnost přenosu viru z jedné kočky na druhou je mnohem větší…. Možnost nákazy se zvyšuje věkem, ale nejčastěji se infikují koťata (do šesti měsíců) a u jedné ze tří se nemoc projeví i klinicky.
Jak působí virus FeLV ?
Padesát procent koček nakažených virem kočičí leukémii hyne v důsledku destrukce bílých krvinek,které jsou jedním z nejdůležitějších obranných činitelů organizmu..To nechává kočky bezbranné proti celé řadě dalších choroboplodných zárodků. Dalším důležitým problémem který v důsledku infekce vzniká je chudokrevnost a nádorová bujení. Dále může docházet k neplodnosti, k potratům, k rození mrtvých, nebo velmi slabých koťat, k zánětům očí, k prudké ztrátě tělesné hmotnosti, k onemocnění střev a k poškození nervů. Nakažená kočka se může zdát zdravá a to i po dobu několika měsíců, ale asi osm z deseti infikovaných koček hyne do tří let od doby nakažení.
Jsou všechny kočky nakažené virem FeLV nemocné?
Podezření na infekci virem FeLV se vyslovuje pokaždé při opakovaném onemocnění koček
Zjištění styku s infekcí se provádí jednoduchou krevní zkouškou (zjišťováním protilátek v krvi) Pozitivní výsledek ještě neznamená katastrofu, může to pouze znamenat, že kočka je infikovaná, ale imunní. Podobně, ale negativní test ještě neznamená že kočka je „čistá“. Jestli k infekci došlo v nedávné době, organizmus kočky ještě nestačil reagovat a vyprodukovat protilátky. Z tohoto důvodu veterináři obvykle vyšetřují krev dvakrát, v intervalu několika (2-3) týdnů, protože tímto způsobem se získávají spolehlivější výsledky a tím i informace o zdravotním stavu vaši kočky.
Dá se FeLV léčit ?
Jestliže nemoc propukne, neznáme zatím žádný způsob jak ji zastavit. Léky mohou pouze pomoci, aby se kočka cítila celkově lépe, nebo pomoci při léčbě dalších infekcí, které se mohou projevit v důsledku infekce FeLV, ale lék přímo na FeLV zatím neexistuje. Vakcinace zabrání infekci asi u 80% očkovaných koček. První vakcinace se provádí u koťat již ve stáří asi 8 – 10 týdnů, pro udržení stálé a dostatečné hladiny protilátek, kočky se musí přeočkovávat vždy jednou ročně. Jestli již došlo k nakažení, na očkování je už pozdě a je zbytečné. Vakcinace proti infekci s FeLV se běžně neprovádí a proto jestli chcete, by vaše kočka byla chráněná obraťte se o radu k vašemu veterináři .
Je vakcinace proti FeLV nebezpečná ?
Vakcíny proti FeLV jsou velmi bezpečné, ale reakce v místě vpichu injekce v podobě zduřeniny se výjimečně může vyskytnout. Jestli máte jedinou kočku ,která se navíc neustále zdržuje uvnitř v bytě, riziko že přijde do kontaktu s virem je téměř nulové a proto vakcinace je celkem zbytečná. Jestli máte několik koček a chcete si pořídit další, před příchodem kočky nové je vhodné je všechny vyšetřit na přítomnost protilátek v krvi a ty, které protilátky nemají by se měly včas naočkovat.
Co mám dělat při nakažení moji kočky ?
Když se dvěma krevními zkouškami provedenými v intervalu několika týdnů zjistí, že kočka má protilátky proti viru FeLV, dá se bezpečně říct, že vaše kočka je nakažená. Tato kočka se musí od vašich zbývajících koček izolovat i když jsou vakcinované. Nejvhodnější je kočce najít nový domov ve kterém nemají jiné kočky. V některých situacích bohužel budete muset myslet i na eutanázii.
Kdy je bezpečné si pořídit kotě nové?
Není pravděpodobné ,že by se vaše nová kočka nakazila virem, který se ve vaši domácnosti vyskytuje, protože virus ve vnějším prostředí, mimo organizmu je málo odolný a poměrně rychle hyne. Přesto se ale doporučuje, veškeré misky a pomůcky důkladně saponátem umýt a pak vydezinfikovat, než si novou kočku přivedete domů.
Najdete nás
Běhounkova
Praha 5 - Nové Butovice
Telefon
+420 251 614 378
vets4pets@seznam.cz