Diabetes Mellitus – cukrovka

Cukrovka je poměrně časté onemocnění lidí a u starších domácích miláčků je zjišťovaná také stále častěji. Zanedbaná a neléčená cukrovka může mít vážné důsledky, které mohou vést až ke smrti vašeho čtyrnohého přítele. Dobrou zprávou ale je, že většina diabetických zvířat lze dnes již léčit a v případě, že se rozhodnete věnovat čas a peníze na jejich léčbu, žijí šťastný, normální život.

Co je diabetes ?

Diabetes je způsobena nedostatkem inzulínu v organizmu. Inzulín je hormon, který udržuje cukr v krvi v optimální hladině. Při nedostatku inzulínu, cukr z potravy se nahromadí v krvi a nakonec se vylučuje močí.

Jaké jsou příznaky cukrovky ?

Zvířata s cukrovkou mají vysokou hladinu cukru v krvi, který se vylučuje močí. Mají žízeň a proto hodně pijí, často močí, ztrácí na váze, přesto že chuť k žrádlu mají zachovanou a příjem potravy je normální. Jestli se onemocnění neléčí, vznikají nemoci jater, očí a další choroby. Jestli první známky diabetu ujdou pozornosti, dostavují se další, vážnější příznaky, jakými jsou např. zvracení a deprese. Když cukrovka zůstane neléčená i po dobu několika týdnů, nebo měsíců, kočka může upadnout do komatu a hyne.

Proč dostala moje kočka cukrovku ?

Jestli u vaši kočky byla zjištěna cukrovka, určitě to není vaše chyba, nic jste nezanedbali, nebo dělali špatně, jen bohužel některé kočky jsou náchylnější k onemocnění, než jiné. Častěji onemocní kocouři než kočky, ale onemocnět cukrovkou může kterýkoliv jedinec. Pravděpodobnost onemocnění je mírně vyšší u koček obézních, ale na druhé straně je mnoho koček s nadváhou, které cukrovkou neonemocní. Některé nemoci mohou vyprovokovat cukrovku a léčba těchto chorob může někdy cukrovku dočasně pozastavit, ale ve většině případů se cukrovka později opět vrátí.

Dá se cukrovka léčit ?

Ke kontrole hladiny cukru v krvi většina diabetických koček potřebuje dostávat insulin injekčně. Injekce se musí podávat pravidelně jednou až dvakrát denně a to do konce života. Váš veterinář vám doporučí léčebnou dietu a určí jak dál postupovat při léčbě vaši nemocné kočky. Injekce se musí podávat denně a to pravidelně ve stejnou dobu, která se ovšem dá přizpůsobit tak, aby vám vyhovovala a nenarušovala váš denní režim. Léčebný program, který vám vypracuje váš veterinární lékař musíte striktně dodržovat.

Bude moje kočka potřebovat inzulín ?

U některých obézních koček se cukrovka dočasně dá kontrolovat pomocí snížení jejich hmotnosti. U jiných, pečlivým udržováním tělesné hmotnosti a podáváním léků, které snižují hladinu cukru v krvi (hypoglykemické léky) se cukrovka dá rovněž udržet, ale většina koček k léčbě cukrovky dříve, nebo později inzulín potřebuje.

Možná že s podáváním injekcí nemáte zkušenost a máte určité obavy jak to zvládnout, ale většina chovatelů po krátké době zjistí, že podávat kočkám injekce jde snadněji, než podávání tablet.

Proč se inzulín nemůže podávat v tabletách ?

Inzulín je bílkovina a jako každá bílkovina, je v zažívacím traktu strávená. Kdyby se inzulín podával ve formě tablet, žaludeční kyseliny by inzulín strávily a byl by neúčinný. Inzulínové injekce se proto vpravují do organizmu pod kůži a určitě to není žádný bolestivý proces, přesto byly pro člověka vyvinuty speciální „tužky“ které vpravují inzulín do organizmu přes kůži bez pomocí jehly a stříkačky. Používání podobných „tužek“ u zvířat je v blízké budoucnosti zatím ale velmi nepravděpodobné.

Co se stane když mé kočce nebudu schopen píchnout injekci ?

Hodně lidí se přirozeně obává, že vlastní kočce nebudou schopni inzulín aplikovat. Váš veterinář vás ale naučí techniku podávání injekcí a většina chovatelů to časem hravě zvládá. Do doby než si techniku dokonale osvojíte a získáte dostatečnou zručnost a sebedůvěru, zřejmě budete muset denně vyžadovat asistenci vašeho veterinárního lékaře a navštěvovat jeho ordinaci.

Bude můj veterinář kontrolovat moji kočku ?

Váš veterinární lékař by měl vaši kočku pravidelně kontrolovat a vyšetřovat jak váš miláček prospívá, zda neztrácí, nebo naopak nepřibývá na váze, dále od vás bude chtít vědět jak často a jak moc pije a v určitých časových intervalech bude odebírat a vyšetřovat jeho krev. K tomu všemu bude potřebovat, aby jste svého miláčka nechali po celý den v jeho ordinaci.

Cítí se diabetické kočky nemocné?

Při cukrovce se vyskytují dva vážné stavy o kterých by jste měli vědět : jsou to nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie) – při zanedbání a neléčení, dochází u tohoto stavu k trvalému poškození mozku. Příznaky - neklid, zmatenost, tremor (chvění), křeče, záchvaty, nebo koma se vyvíjí obvykle velmi rychle. Jestli uvidíte u vaši kočky uvedené příznaky, kontaktujte co nejdříve vašeho veterináře a podejte pacientovi cukr, (nebo raději glukózu kterou lze koupit v lékárně, nebo u vašeho veterináře) a to buď rozpuštěný ve vodě, nebo přimíchaný do potravy, jestli je pacient při vědomí a přijímá potravu. Za druhé, je to vysoký obsah cukru v krvi (hyperglykémie) – tento stav se vyvíjí postupně a mnohem pomaleji. Váš miláček začne být nemocný až během několika dnů, ale postupem času, jak se nemoc vyvíjí pacient upadne do komatu a podání cukru nepomůže. Volejte vašeho veterinárního lékaře co nejdříve.

Najdete nás

Běhounkova
Praha 5 - Nové Butovice


Telefon

+420 251 614 378


E-mail

vets4pets@seznam.cz