Krmení morčat

Morčata pocházejí ze střední a severní Ameriky. Žijí zde ve velkých rodinných skupinách v oblastech s vysokou trávou ,ve které si dělají průchody a cestičky, kterou během chůze okusují. Ideálně bychom je tedy měli chovat v neposekané vysoké trávě ve které by je pak ale nebylo vidět a ani naše běžné zahrady nejsou většinou trávnaté louky.

Čím mám krmit moje morče ?

Je velmi důležité, aby morčata byla krmena potravou bohatou na vlákninu, stejně jakou přijímají v přírodě. V praxi to znamená, že když se nemohou pást na trávě, musí mít stále dostatek sena. Protože seno neobsahuje všechny živiny, které morčata potřebují, musí být přikrmována průmyslově vyráběnými krmivy.

Morčata jsou příbuzná činčilám, ale jejich výživa je poněkud odlišná. Morčata lze krmit i čerstvou zeleninou, ale nepodávejte jim příliš mnoho šťavnatých, na vodu bohatých druhů jakými jsou např. hlávkový salát, nebo okurky. Neměli by dostávat ani mnoho sladkostí, protože by mohlo dojít k poškození jejich zubů, podobně jak k tomu dochází u člověka.

Je vitamin C pro morčata důležitý ?

Ano je. Různé literární prameny uvádějí rozdílné hodnoty, ale dospělé morče, aby zůstalo zdravé potřebuje denně asi 5 až 30 mg vitaminu C. Mladá morčata pro svůj zdárný vývoj a růst, morčata březí, kojící a morčata nemocná, potřebují dávky mnohem větší než dospělé, zdravé morče.

Při krmení na vitamin C chudého krmiva se příznaky nedostatku vitaminu C v potravě projeví asi během 14 dnů. Klinicky se C avitaminóza projevuje bolestivými klouby s následnou neochotou pohybu a v důsledku bolestivých dásní, postižená morčata odmítají přijímat potravu. Kromě uvedených příznaků při avitaminóze C (kurděje) jsou morčata vnímavější k infekčním nemocem, dále k nemocem dýchacích cest a kůže a i rány se hojí pomaleji a hůře, než za normálních okolností u zdravých jedinců.

Dostává moje morče dostatek vitaminu C ?

Aby vaše morče dostávalo dostatek vitamínu dodržujte tyto 4 zásady:

1.) podávejte vašemu morčeti jen vhodné krmivo doplňované směsí pro morčata s vysokým obsahem vitaminu C . Vitamin C v průmyslově vyráběných krmivech rychle ztrácí svoji hodnotu, proto je důležité, aby krmivo nebylo expirované/prošlé. Nekupujte příliš velká balení, protože po otevření pytle se vitamin C poměrně rychle znehodnocuje. Otevřené balení dle možnosti ukládejte do vzduchotěsné nádoby.

2.) Vypouštějte vaše morče do venkovního výběhu co možná nejčastěji. Chlad jim nevadí a snášejí ho dobře, ale nemilují vlhko. Nechte je spásat váš trávník. Ohraďte část vaši zahrady a nechte ji zarůst. Aktivně rostoucí tráva a plevel jsou vynikajícím zdrojem vitaminu C.

3.) Můžete zkrmovat zeleninu, ale nezapomínejte že uskladněná zelenina, která je už delší dobu sklizená, ztrácí hladiny vitaminu C. Někteří chovatelé zkouší krmit pomeranče, ale většina morčat pomeranče odmítá.

4.) Jestli je vaše morče nemocné, březí nebo kojící, měli by jste doplňovat jejich potravu vitaminem C. Tablety vitaminu C rozdrťte a posypte jim jablka, nebo jiné oblíbené krmivo. Když má ale vaše morče dostatek aktivně rostoucí trávy, doplňování vitaminem C je zbytečné.

Můžu se podávat vitaminy ve vodě?

Na trhu je celá řada vitamínů, které lze míchat s vodou, ale pozor! Než je začnete takto podávat, zkontrolujte následující:

Zkontrolujte kolik vitaminu C přípravek obsahuje. Podívejte se na příbalový letáček a vzpomeňte si kolik vitaminu vaše morče denně potřebuje.

Vitamin C vystavený světlu se rychle rozkládá a ztrácí na hodnotě, proto by se měl vodní roztok s vitaminem skladovat v tmavé sklenici.

Vitamin ve styku s mnohými kovy se rychle rozkládá, proto zajistěte, aby vitamin C s nimi nepřicházel do styku.

Proč si morčata někdy okusují svoji srst ?

Když si morče začne kousat srst, pravděpodobně to znamená, že má v potravě nedostatek vlákniny. Některé kožní choroby se zhoršují při nesprávných dávkách vitaminu C.

Ve všech případech, kdy si nebudete jisti, vyhledejte odbornou veterinární pomoc.

Najdete nás

Běhounkova
Praha 5 - Nové Butovice


Telefon

+420 251 614 378


E-mail

vets4pets@seznam.cz